Každého z nás čas od času bolí hlava, bolest však většinou časem odezní, případně si dopomůžeme práškem či spánkem. Jaké jsou ale příčiny chronických bolestí hlavy a migrén a jak se s nimi vypořádat?
Když nás bolí hlava, většinou jde především o podráždění nervů provázejících mozkové cévy uvnitř lebky. Rozlišujeme bolesti sekundární a primární, kam spadají tenzní bolesti a migréna. Vyvolává je nejčastěji stres.
Jak probíhá migréna?
Migrénou mohou lidé trpět už v pubertě, nejčastěji se však projevuje mezi dvacátýma třicátým rokem života. Klasická migréna mívá také představ, takzvanou auru, kdy člověk může vnímat nejrůznější kruhy a záblesky v zorném poli, vidět dvojitě apod.
Migréna je tak nepříjemná proto, že paralyzuje jednu polovinu hlavy, pravou, nebo levou. Obvykle je bolestí zasažena i příslušná polovina obličeje a tento stav může doprovázet žaludeční nevolnost, křeče a přecitlivělost na hluk či světlo.
Co migrénu spouští?
Nadměrný stres, časté pocity úzkosti a každodenní nebo velmi časté konflikty doma i v práci jsou ideálními surovinami pro migrénu. Způsobit ji může i hormonální antikoncepce, menopauza, alkohol, kouření, ponocování, vysoký a nízký tlak, diety a hladovění. U některých lidí se spustí při konzumaci potravin, jako je čokoláda, zmrzlina, káva či víno, někomu k ní dopomůže užívání léků, nesprávný životní styl, alergie a dehydratace. Stačí ale i příliš hlučné prostředí, poranění hlavy a krční páteře nebo vyčerpání organismu.
Jak migrénu léčit?
Někomu pomáhají analgetika a antidepresiva, dnes máme možnost vyzkoušet i speciální antimigrenozní léčbu, která zasahuje přímo do mechanismu vzniku migrény. Dle závažnosti záchvatu podáváme buď v nosním spreji či v tabletách.
Nezapomeňte, že základním předpokladem pro vyléčení migrény je správná životospráva a držení se pokynů svého lékaře.