Duševní hygiena, chcete-li psychohygiena, se zabývá rozvojem a podporou duševního zdraví. Může nám pomoci s lepším zvládáním stresu a překonání syndromu vyhoření, například.
Duševní hygiena nám pomáhá s celou řadou psychických nebo psychosomatických problémů, pokud jimi již trpíme, učí nás je zvládat a zmírňovat. Cílem tohoto oboru je dosáhnout duševní rovnováhy, optimálního pracovního výkonu a tím i spokojenosti člověka.
Důležitá je životospráva
Nesetkáte se s odborníkem, který by vám nedoporučil mimo jiného zdravou stravu, dostatek pohybu a dostatek odpočinku. Váš jídelníček by měl obsahovat nejen ovoce a zeleninu, ale také dostatek luštěnin, vlákniny a vitamínů. Pijte hodně vody, kávu nahraďte raději zeleným čajem.
Když mluvíme o pohybu, nepředstavujte si úmorné posilování ve Fitnesscentru. Bohatě postačí procházka se psem svižnou chůzí, jízda na kole do školy/práce/na nákup nebo hodinka plavání.
Nezanedbávejte ani odpočinek, travte dostatek času s rodinou a přáteli a předcházejte stresovým situacím. Dopřávejte si každý den alespoň šest hodin kvalitního spánku a pokud máte možnost, klidně si na půl hodinky zdřímněte i v půli dne.
Zorganizujte si čas
Spokojení lidé si umí určit priority, mají vyhrazený čas na práci a čas na odpočinek. Obojí se snaží vyvažovat a výsledkem je lepší výkonnost a zároveň absence pocitu přepracování nebo vyhoření. Nikdy si na sebe nenakládejte víc, než můžete unést.
Šplhání po žebříčku hodnot
Každý člověk chce dosáhnout něčeho jiného, po spokojenosti ale touží každý. Sestavte si přehled vlastních hodnot a zamyslete se nad tím, jak v nich můžete principy duševní hygieny uplatnit. Myslete na své fyzické i psychické možnosti.
V rámci duševní hygieny můžete vyzkoušet jógu nebo některá speciální relaxační cvičení.