Home / Tipy & rady / Jablko – kde může pomoci?
Jablko – kde může pomoci?

Jablko – kde může pomoci?

Když se řekne jablko, snad každému se vybaví klasický štrúdl nebo jablečný koláč. Používá se k mnoha dalším věcem, můžete z něj sušit křížaly, vyrábět jablečnou šťávu nebo jablečný ocet. Přidává se do mnoha jídel a je skvělé ovoce, které můžete jíst kdykoliv. Dokonce se říká, že chce-li žena otěhotnět, měla by denně jíst jablka.

Levné a dostupné

Jablka jsou k dispozici po celý rok a to hned v několika odrůdách. Sáhnout tedy můžete opravdu po různých druzích. Podle vědců se konzumují přes osm tisíc let a údajně ten, kdo je konzumuje denně, nemá žádné zdravotní problémy. Jak vám může ovoce, kromě dobré chuti a vitamínů, pomoci?

Mírní alergie

V jablku najdete flavonoid quercetin. Ten se konkrétně nachází ve slupce a pomáhá v ochraně jablka před mikroby z okolí. Pozitivně působí také v lidském těle, v lidských buňkách. Quercetin je údajně dobrým pomocníkem ve zmírnění vylučování histaminu. To je látka, která se do těla uvolňuje při alergické reakci. Studie zjistila, že mužům, kteří konzumovali pět a více jablek za týden, se změnily plíce, začaly lépe fungovat.

Napomáhá mírnit migrénu

Některé další studie zase naznačují, že vůně zeleného jablka má působit na mozek a to podle všeho tak, že se snaží zmírnit příznaky migrény a zkracuje dobu jejího trvání. Podle všeho by měla jablka také pomoci mírnit bolesti kloubů. Trpíte-li migrénu a máte pocit, že začíná sílit, vyzkoušejte zelené jablko. Rozkrojte jej a přičichněte k němu.

Čistí vlasy

Jablečný ocet má velkou spoustu využití, někdy dokonce velmi účinně bojuje proti mastným vlasům. Stačí jednu lžičku jablečného octa do litru vody a pak touto směsí opláchněte vlasy. Jablečný ocet účinně odstraní zbytky šamponu, které následně nebudou vlasy mastit a zatěžovat.

About Zuzana Žáková

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*