Home / Tipy & rady / Jak na prodej automobilu?
Jak na prodej automobilu?

Jak na prodej automobilu?

Prodej automobilu je na první pohled snadnou záležitostí, přesto se můžete v některých věcech napálit a přijít tak o peníze. Prodej má několik fází a spoustu z nich musíte dodržet, ať už se rozhodnete využít výkup auta či výkup dodávek nebo soukromý prodej určitému zájemci.

5 kroků k úspěšnému prodeji

Pokud chcete vozidlo prodat co nejvýhodněji, musíte ho dobře připravit. Návštěva automyčky a vyčištění interiérů by mělo být samozřejmé. Čisté a nablýskané auto bude na fotkách i při prohlídce vždy vypadat lépe než zablácené a neuklizené vozidlo. Zvažte také prohlídku auta v servisu, kterou budete moci zájemci doložit.

Pak vás čeká vystavení inzerátu, ve kterém by neměly chybět následující údaje: rok výroby, model, barva, druh paliva, typ převodovky, počet najetých kilometrů, počet předchozích majitelů, vady a cenu, za kterou vozidlo chcete prodat. Nesnažte se nic zatajovat, pokud kupující po prodeji odhalí skryté vady, může po vás vymáhat dodatečnou slevu nebo vás dokonce zažalovat.

Následně musíte s kupujícím nebo bazarem sepsat kupní smlouvu. Jedná se o nejdůležitější dokument z celého prodeje. Musí v ní být obsažené údaje o prodávajícím i kupujícím, přesná identifikace vozidla, počet najetých kilometrů v den prodeje, popis technického stavu vozidla, popis příslušenství (počet klíčů, náhradní kola apod.) a cena. Na všech těchto údajích v kupní smlouvě trvejte.

Absolvujte evidenční kontrolu

Nejdéle 30 dní před přepsáním vozidla musíte absolvovat evidenční kontrolu vozidla, což je v podstatě kontrola shody identifikátorů vozidla s jeho technickým průkazem. Kontrolu může provést libovolná stanice technické kontroly a zaplatíte za ní poplatek v řádu několika stokorun.

Pak už zbývá jen samotný přepis a zrušení povinného ručení. Převod učiníte na jakémkoliv dopravním odboru úřadu obce s rozšířenou působností nebo registru vozidel. Pokud nejsou přítomné obě strany, potřebujete plnou moc.

About angelo

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*