Jak správně připravit automobil, abychom v něm mohli jezdit i v zimních měsících?
Automobil je před zimou potřeba přezout, dolít, dobít, zkontrolovat a umýt. Jenže jak do toho? Je to jednoduché, ale nesmíte nic opomenout.
Zimní pneumatiky
Od 1. listopadu do 31. března jsou v České republice povinné zimní pneumatiky, pokud je na silnici souvislá vrstva sněhu či ledu. Zimní obutí nás sice ne vždy zachrání od nehody, ale na sněhu, vlhkém asfaltu a při nízkých teplotách pod 7 °C mají mnohem lepší vlastnosti než ty letní. Minimální doporučovaná hloubka dezénu jsou 4 milimetry.
Chladicí kapalina
Nezapomeňte, že chladicí kapalina vydrží maximálně tři roky. Poté při nízkých teplotách zamrzá a může poškodit hlavu, bok i chladič motoru. Nová chladicí kapalina by měla vydržet teploty do -30 °C, můžete přidat i nemrznoucí směs. Pokud měníte kapalinu doma sami, mějte na paměti, že zakoupený koncentrát je nutné zředit v předepsaném poměru, jinak může mít mnohem horší vlastnosti než naředěná směs.
Olej
Doporučuje se také vyměnit olej a v zimě jeho hladinu častěji kontrolovat.
Brzdová kapalina
Mění se každé dva roky, prověřte před zimou její stav a zkontrolujte bod varu. Kapalina snadno a ráda absorbuje vzdušnou vlhkost, což snižuje bod varu. Přes zimu se dá s vlhkým počasím počítat spíš než v létě, proto se kapalina rychleji znehodnocuje. Raději tedy starší kapalinu vyměňte už na podzim.
Akumulátor
Určitě chcete předejít situacím, kdy ráno ve spěchu nebudete moct nastartovat. Raději dobijte elektrolyt na plnou kapacitu a pravidelně jej během zimního období kontrolujte a dobíjejte. Při dvaceti stupních pod nulou ztrácí baterie až polovinu své kapacity. Prázdná baterie však může zamrznout i při lehkém mrazu.
Vyplatí se věnovat péči i laku vozu, důkladně auto před zimou umýt a navoskovat.