Škody způsobené na odkrytých stavebních konstrukcích se jen těžko opravují, nebo to vyžaduje mnohonásobně zvýšené náklady, s nimiž jsme nepočítali. Lepší je problémům předcházet a objekt zazimovat. Jak na to?
Při zazimování stavby rodinného domu se musíme řídit některými základními poučkami. Stavba se musí zazimovat, než začnou noční teploty klesat pod bod mrazu. Nedůvěřujte bezhlavě stavební firmě, raději sami zkontrolujte zabezpečení objektu a pozemku před zimou.
Postup při zazimování
Nejprve je nutné vyřešit izolaci, vypuštění či temperování již existujících rozvodů vody. Poté následuje ochrana základních nosných konstrukcí – keramického či pórobetonového zdiva a stropů. Nejlepší je stihnout stavbu zastřešit ještě před zimou. Pokud to nestihnete, zajistěte stavbu tak, aby do ní nepronikala ani voda, ani sníh.
Vytvořte alespoň provizorní žlaby a svody, jimiž odvedete ze střechy srážkovou vodu.
Zpracujte materiály
Veškeré stavební materiály, které vyžadují uskladnění v suchu nebo mají omezenou lhůtu spotřeby, raději předem ukliďte nebo zpracujte. Materiály, které se rozhodnete nechat venku, nezapomeňte zakrýt a zajistit je před možnou krádeží.
Ideální ovšem je, když přes zimu v objektu nezůstanou žádné doposud nezabudované předměty a materiály. Před zimou není vhodné instalovat okna a rozvody sítí.
Ochrana před krádeží
Pokud je stavba již v pokročilejší fázi, zvažte instalaci elektronického zabezpečení objektu.
Všechny snadno odmontovatelné předměty, jako jsou radiátory, kotel či elektrické rozvaděče, před zimou raději uschovejte na bezpečném místě. Sice to vyžaduje určité úsilí, na jaře však nebudete muset řešit problém, že vám něco chybí.
Oslovte někoho ze sousedů, aby na stavbu čas od času dohlížel. Pravidelně byste se sem měli vydávat i vy, abyste zabránili dojmu opuštěnosti objektu.