Spánek je kvalitně stráveným časem a neměli bychom mít výčitky, že prospíme třetinu života. Tělo musíme pravidelně nabíjet, aby fungovalo na plný výkon. Jak jej zlepšit?
Základem každého spánku je chvíle usnutí. Pokud se vám dlouhodobě nedaří usínat nebo se často probouzíte, máte problém. Některé z těchto tipů by vám mohly pomoci spánek zkvalitnit.
Pravidelný spánek
Zní to možná až moc jednoduše, ale je to tak. Pokud budete dodržovat přibližné časy, kdy chodíte spát a kdy se probouzíte, bude se vám usínat lépe. Tělo si zvykne na tuto dobu a lépe se na usnutí připraví, utlumí se fyziologické funkce a nehraje roli, jestli to bude v osm večer nebo o půlnoci.
Také vstávat bychom měli zhruba ve stejný čas, nastavte si jej tak, jak vám to vyhovuje nebo jak vám to umožňuje zaměstnání. Pokud často ponocujete a dlouho po půlnoci se oddáváte nicnedělání před televizí, raději ji vypněte a běžte si lehnout.
Rituály
Každý máme jistě nějaký rituál před tím, než zalehneme do postele. Osprchujeme se, namažeme se krémem, vyčistíme si zuby. Můžete si zavést třeba pravidelné čtení před spánkem nebo poslech hudby. Náš mozek se na tyto signály naučí reagovat a vyplaví hormony, které zajistí rychlé usnutí.
Důležité také je, kde spíte. Naše ložnice je většinou synonymem pro pokoj, kde se učíme, jíme, sledujeme televizi nebo relaxujeme. Správně by však měla sloužit ložnice pouze ke spánku, případně k provozování sexuálních aktivit, které mají rovněž na usínání blahodárný účinek.
Cvičte
Ať už se rozhodnete pravidelně posilovat nebo běhat, bude to mít na váš spánek pozitivní vliv. Při fyzické aktivitě jakéhokoliv druhu se totiž vyplavují různé hormony – budete se cítit ve větší psychické pohodě, budete uvolněnější a ospalejší.
Večer byste také neměli pít kofein, který tělo místo utlumování nabuzuje.