Home / Návody / Jak prostřít štědrovečerní stůl
Jak prostřít štědrovečerní stůl

Jak prostřít štědrovečerní stůl

Než zazvoní zvoneček a děti se rozutečou do místnosti, kde je vánoční stromeček a dárky, čeká všechny hospodyňky nelehký úkol, kterým je připravit štědrovečerní stůl.

Pokud už teď víte, že je poněkud menší, je čas koupit přídavný stolek na kolečkách nebo si ho vyrobit třeba z palety. Odložíte sem mísu se salátem, porcelánovou nádobu s horkou polévkou i řízky. Zkrátka a jasně si tak servírujete od stolu a nemusíte se zvedat. Je to tradice, která by se měla dodržet ve všech rodinách. Nikdo neodchází a nezvedá se, dokud všichni nedojedí. Stejně jako je zvykem prostřít o jedno místo navíc.

Nicméně, ať už se rozhodnete pro jeden či dva stoly, pohrát si s dekorací není vůbec jednoduché. Letos se na stolech objevuje hodně bílé, červené a zelené, což je tradice. Materiály jsou přírodní, ale vidět jsou i v kombinaci s kovem, sklem či tvrzeným plastem.

Varianty uspořádání stolu a další tipy

Skvostně bílé prostírání s červeným lemem, látkové ubrousky a talíře umístíme při okrajích stolu, aby nám na stole vznikl pomyslný obdélník, kde své místo zaujmou skleničky, misky a další nádoby s jídlem, kde si všichni odeberou vše, na co mají na svůj talíř chuť. Druhou možností je, že se jídlo nandá v kuchyni a poslední člen rodiny usedne ke stolu v momentě, kdy mají všichni nandáno. Vznikne vám více prostoru na svíčky, organzové volánky, zvířecí dekorace a další drobnosti. Sváteční atmosféru dodají vánoční ozdoby s mašlí a čerstvě utržené jehličnaté větvičky. Populárním dekorem se stal puntík, který se hodí nejen do kuchyně. Látkové ubrousky ovázané stuhou pozvednou stolování o úroveň výš. Uložte je přímo do talíře, každý si je před servírováním dá stranou nebo je tam odložte rovnou a pod stuhu zasuňte příbory, ušetříte další místo. Kdo nemá látkové ubrousky, může z těch papírových vytvořit hotové origami. Věřte tomu, ale motiv not na ubrousku složeného do harmoniky nebo ptáčka zpěváčka také dokáže divy.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

About Makawiel

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*