Pokud jste v dětství snili o tom, že se stanete profesionálním pilotem či pilotkou, určitě není v dospělosti třeba nad svým snem lámat hůl. Pilotem se může v dnešní době stát prakticky každý, kdo má chuť, odvahu a dostatek finančních prostředků.
Abyste se stali pilotem, musíte podobně jako v autoškole absolvovat alespoň základní pilotní kurz. V tuzemsku jsou nejčastěji oblíbené pilotní kurzy na ultralehká letadla (tzv. ultralighty), které trvají zpravidla čtyři až dvanáct týdnů (podle intenzity a vašich vlastních možností, protože zájemci o létání si čas na absolvování kurzů najdou obvykle až po odchodu ze zaměstnání, řešením je nicméně vzít si dovolenou).
Velmi důležitá teoretická příprava je v případě základního kurzu doplněna dvaceti až třiceti letovými hodinami, po kterých získáte licenci na ultralehké letadlo. Cena za takový kurz se pohybuje od čtyřiceti tisíc korun výše, pokud chcete létat na „dospělém“ letadle, zaplatíte i čtyřnásobek této sumy.
Po kurzu přijdou ke slovu zkoušky, kde si instruktoři prověří nejprve vaše teoretické znalosti (otázky typu Co je to teplotní inverze? Co udávají zeměpisné souřadnice? apod., včetně pár otázek z lehčí formy středoškolské fyziky, na kterou potřebujete i znalost některých vzorečků z učebnic), abyste následně absolvovali zkušební let, kde se ukážou vaše čerstvě načerpané znalosti v praxi.
Pokud vám dělají trochu problém cizí jazyky, není se čeho bát. Angličtinu pro létání nad územím někdejšího Československa vůbec nepotřebujete.
Bezpodmínečně nutná je pro získání pilotní licence i zdravotní prohlídka, která je vlastně obdobná jako pro uchazeče pro získání řidičského průkazu. Pokud nemáte za sebou několik otřesů mozku, netrpíte epilepsií a tak podobně, neměl by v tomto být vůbec žádný problém.