Investice do zlata se v dnešní době jeví jako velmi rozumné řešení. Peníze vlivem inflace rychle ztrácejí svoji reálnou kupní sílu. Investiční zlato je oproti jiným komoditám praktické v tom, že na něj inflace nemá takřka žádný vliv, jeho hodnota postupem času neustále roste. Rozhodně nehrozí, že byste přišli o značnou část vložených finančních prostředků, jako to hrozí u řady jiných investičních příležitostí a komodit. Zlato navíc nepodléhá nutnosti platit DPH ve výši 21 %.
Co ovlivňuje výslednou cenu zlata v obchodech?
Cena zlata pro koncové zákazníky se odvozuje hlavně od ceny na komoditní burze. Vliv však na ni mají rovněž marže obchodníků, respektive to, odkud zlato pochází. Žádná česká mincovna investiční zlato ve formě zlatých cihel nevyrábí. Mezi producenty světově uznávaných zlatých cihliček nepatří ani žádná slovenská mincovna. V tuzemsku nejčastěji narazíte na slitky ze švýcarských rafinérií. Je tedy logické, že investiční zlato v Česku a na Slovensku vyjde přeci jen o něco dráž než například ve Švýcarsku či Německu. Přesto jsou zde rozdíly dosti markantní, cenové rozpětí u českých prodejců činí klidně až 10 %.
Porovnávejte produkty a ceny
Chcete-li si koupit investiční zlato levně a snadno, pak si před samotným pořízením nejprve projděte nabídky různých obchodníků. Zvolte toho nejlevnějšího, případně se řiďte také tím, zda má daná společnost dobrou a dostatečně dlouhou historii. Nikdy není radno spoléhat na prodejce, kteří fungují sotva pár týdnů a nabízejí až podezřele levné produkty.
Bez certifikátu zlato raději nekupujte
Dalším bodem, na nějž byste si při nákupu investičního zlata měli dát pozor, jsou certifikáty. Každý zlatý slitek by měl mít certifikát o původu a ryzosti, což je třeba si pohlídat, pořizujete-li si investiční zlato v prodejně či v eshopu. Právě eshopy přitom dnes nákup investičního zlata výrazně usnadňují, v podstatě zde vše funguje podobně, jako když si objednáváte klasické spotřební zboží. Zlaté slitky a mince jsou díky tomu dostupné pro kohokoliv.