Home / Tipy & rady / Je voda z vodovodu problém pro naše zdraví?
Je voda z vodovodu problém pro naše zdraví?

Je voda z vodovodu problém pro naše zdraví?

Až dvě třetiny domácností v České republice mají ve svých kohoutcích tvrdou vodu. Co to znamená pro spotřebiče a co pro naše zdraví? Jaké další látky jsou nebezpečné?

Není voda jako voda

Chemické složení vody, kterou běžně pijeme, je velmi různorodé. Zatímco doma nebo v práci vám generátor vodíkové vody může připravit zdravou vodu, z kohoutku někdy dostáváme ne příliš kvalitní tekutinu. Generátorem vyrobená alkalická minerální voda vám pomůže hydratovat buňky až šestkrát efektivněji, zároveň působí jako přirozený antioxidant v našem těle. Některé druhy vody ale tyto vlastnosti rozhodně nemají. Co nám teče z kohoutku?

Tvrdá voda není škodlivá pro zdraví

Tvrdá voda je způsobena malými částečkami hořčíku a vápníku, které se do vody vymývají z hornin. Ve většině případů tyto usazeniny nejsou pro naše zdraví nijak nebezpečné, někdy nám dokonce mohou prospět. Nic se ale nesmí přehánět. Zatímco pro naše zdraví tvrdá voda závadnou není, pro naše spotřebiče představuje vážné riziko. Jejich životnost dramaticky klesá, objevují se v nich usazeniny. Někdy je problém také s ucpáváním trubek. Pro domácnost si lze pořídit filtrační systém, který se nainstaluje na hlavní uzávěr vody.

Dusičnany jsou potíž

Co ale problémem skutečně je, jsou dusičnany. V naší zemi je jejich hodnota povolena dokonce pětkrát vyšší, než například v USA a dalších rozvinutých zemích. Nás to staví do pozice rozvojových zemí. Dusičnany jsou přitom velmi škodlivé. Mohou způsobovat rakovinu a další zdravotní potíže. Do pitné vody se dostávají vlivem nadměrné zemědělské a průmyslové činnosti. Tyto látky se také dají z vody odfiltrovat, a to pomocí systémů, které se instalují na hlavní uzávěr vody, nebo na vodovodní kohoutek.

I když se zdá, že voda z kohoutku je v pořádku, někdy je opak pravdou. Není to jen chlór, který by v ní neměl být, ale také některé další látky.

About angelo

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*