Home / Tipy & rady / Kovy, plechy a ocel – i práce s nimi je občas věda
Kovy, plechy a ocel – i práce s nimi je občas věda

Kovy, plechy a ocel – i práce s nimi je občas věda

Kompletní výroba plechových komponentů, konstrukčních prvků, celků a kovových konstrukcí obnáší řadu důležitých kroků, aby bylo vše tak, jak má. Víte, jakou cestu musí urazit kovový nebo plechový kus, než je z něj hotový výrobek?

Řezání kovů laserem – technologie, která se uplatní všude

Technologie řezání kovů laserem má v průmyslu své široké uplatnění. Poměrně široce je využívána hlavně ve 2D zpracování plechů a konstrukční oceli do garantované tloušťky až 25 mm. Využívá se také ve 3D opracování za pomoci robotů.  Využití technologie ovšem sahá ještě mnohem dál. Laserem se dají také dobře opracovat i problematické kovy a jejich slitiny – jako je například měď, hliník nebo mosaz.

U svařování kovů je pořádné horko

Svařování kovů je proces, který slouží k vytvoření trvalého, nerozebíratelného spoje dvou nebo více částí. Při procesu svařování je důležité vytvořit takové termodynamické podmínky, které umožňují vznik nových meziatomárních vazeb. Svařovat lze kovové i nekovové materiály a materiály podobných i různých vlastností.

Ovšem pro různé typy spojů a materiálů jsou vhodné vždy jiné metody při svařování. Při svařování dojde vždy ke změně fyzikálních nebo mechanických vlastností základního materiálu – spojovaného v okolí spoje. Metody nerozebíratelného spoje jsou například pájení nebo lepení.

Zámečnické práce jako třešnička na dortu

Zámečnické práce toho obnášejí také mnoho. Odborné zámečnické práce provádí strojní zámečník – universální řemeslník, který se zabývá ručním i strojním obráběním kovů, a to zejména v kusové strojírenské výrobě a při různých opravách. Zámečnické operace obsahují vrtání, zahlubování, závitování, nýtování, broušení a soustružení. Zámečník si musí poradit s konstrukčními a vývojovými pracemi, stejně tak jako se závěrečným lakováním a povrchovými úpravami.

Hotovými výrobky, které projdou procesem, jsou pak například laserové výpalky, svařené plechové dílce osázené lisovacími i navařovacími prvky nebo svařované konstrukční celky opatřené požadovanou povrchovou úpravou. Zámečníci si zase hravě poradí s výrobou konstrukcí ocelových trubek a profilů.

About angelo

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*