Home / Životní styl / Nápoje, které vás ničí
Nápoje, které vás ničí

Nápoje, které vás ničí

Kofein je sice přírodní látka, ale v nadměrné konzumaci dokáže lidskému organismu i škodit. Dost často si to ani neuvědomujeme, ale kofein je v řadě přípravků. Živým důkazem jsou toho potravinové doplňky a velmi často také prostředky na hubnutí, čaje a jiné nápoje. U všech těchto látek je potřeba dodržovat pitný režim, aby nedocházelo k dehydratacím.

Coca – Cola

Nápoje, které vás ničíMilovníci Coca – Coly by se měli mít na pozoru, protože její pití škodí jejich zdraví. 1 litr obsahuje až 20 kostek cukru, což si jistě uvědomujete i vy sami, že to zrovna není pro zdraví přínosem. Ona totiž ničí zuby, projevuje se zvýšenou lámavostí kostí, sklony k tloustnutí a také se spekuluje o rakovinotvorném působení. Ani odlehčené verze, které obsahují cukru méně, vám nepomohou k nápravě, je tu chemická náhražka cukru (aspartam). Je do jisté míry dobrým zdrojem fosforu, ale ve výsledku se stejně velké množství vyloučí, zvláště poté, pokud jí pijete často. Společně s vápníkem se z těla vyloučí, protože se na něj navazuje. Vápník, jak je všem známo, je dobrým společníkem kostí a zubů. Konzumace kofeinu s těmito látkami jistě není tím, čím by nás měla uklidnit.

Energetické nápoje

Základem pro energetické drinky je samozřejmě kofein. V porovnání se šálkem kávy je to středně velká plechovka energetického nápoje. V závěru si s nimi tedy moc nepomůžeme, sice nás nabudí a nastartují k činnosti, ale za jakou cenu. Studie uvádějí, že ve zvýšených dávkách kofeinu dochází k častějšímu výskytu srdečně – cévních nemocí. Také pro těhotné ženy je kofein nebezpečný, může způsobit mimo jiné i předčasný porod. Kofein rovněž snižuje účinek některých léků. Úskalí kofeinu však není zdaleka tím jediným, co tento nápoj obsahuje. Pokud je tam navíc guarana, která je prakticky připodobňována kofeinu, dostáváte se nad úroveň dávky kofeinu. U guarany si dejte pozor na všelijaké náhražky, které se objevují na našem trhu. Váš původní záměr bylo koupit zcela přírodní guaranu, která odstraní z vašeho těla škodlivé látky, ale místo toho držíte v ruce samá éčka. Nicméně i přes pozitivní účinky přírodní guarany všeho moc škodí. Při předávkování se nejčastěji objevuje podrážděnost, nevolnost, nutkání na močení, bolesti hlavy a křeče. Individuálními příznaky je hučení v uších, porucha vidění až halucinace. Umělá forma taurinu je ve finále složkou, kterou tělo při odbourávání musí vynaložit spoustu úsilí. Ženšen tu také neprospívá a velké množství cukrů už vůbec ne.

Kofeinové nápoje

Káva

Je nejznámějším zastupitelem kofeinových nápojů. Vedou se o ní neustálé konverzace, jestli tělu škodí nebo naopak prospívá. V menší míře může být sice užitečná, ale záleží i na zdravotním stavu jedince. Nežádoucími účinky je překyselení organismu, zhoršení srdeční činnosti u nemocných s kardiovaskulárním systémem, nevhodná je při těhotenství, ale i kojení. Zbavuje nás o vápník, draslík, zinek, ale i třeba biotin, thiamin a niacin.

Yerba maté

Nápoje, které vás ničíOblíbený jihoamerický nápoj, který působí na organismus komplexně. Mnoho lidí se domnívá, že obsahuje velké množství kofeinu, ale úplná pravda to není. Jsou tu zastoupené ještě další dvě složky – teobromin (obsažen v kakau) a teofylin.

Pozvolné vyluhování Yerba maté, tak pro organismus nemusí být vždy žádoucí. Při užívání zvýšených dávek je zdraví nebezpečný, až toxický.

Zelený čaj, černý čaj

Varování je v jejich nadměrném pití, sice vám zelený čaj na etiketě slibuje spoustu antioxidantů, ale je tomu skutečně tak? Raději dejte přednost přírodní formě, než dalším příchutím se sladidly a barvivy. U čajů je dobré, že hustotu kostí neovlivní, i když kofein obsahují.

 

 

 

 

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

About Makawiel

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*