Home / Tipy & rady / Posun času a zátěž pro organismus
<a></a>Posun času a zátěž pro organismus

Posun času a zátěž pro organismus

Každý rok se na jaře a na podzim posouvají ručičky na hodinách o šedesát minut. Některé tato změna nechává úplně chladnými, zatímco jiní bojují za její zrušení. A není se čemu divit. V minulosti měl posun času své opodstatnění, ale nyní je považován spíše za přežitek, který přináší spíše zmatení než užitek. Pro mnohé tento čas navíc znamená nepříjemné dopady na zdraví.

Změna pro úsporu energie

Letní čas byl poprvé zaveden hned v několika evropských zemích roku 1916, a to za účelem energetické úspory. Změna zimního (standardního) na letní totiž znamená více světla v pozdějších odpoledních hodinách, díky čemuž měli lidé menší spotřebou energie na osvětlení.

Letní čas začíná vždy poslední březnovou neděli a končí poslední říjnovou neděli. Pro přehled:

  • Jarní změna času znamená posun o 1 hodinu vpřed = kratší spánek
  • Podzimní změna je posun o 1 hodinu zpět = delší spánek

Negativní dopady posunu na naše zdraví

Ačkoliv v minulosti byla změna času na letní pochopitelná, nyní jsou energetické úspory téměř zanedbatelné. Co však zanedbatelné není, jsou negativní dopady tohoto posunu na naše zdraví.

Každoroční změny času mohou být zejména pro starší či citlivější jedince opravdu velkou zátěží. Zatímco někdo posun vůbec nezaznamená, jiní se s ním mohou vyrovnávat i několik týdnů. Důvodem je, že změny zasahují do přirozených cirkadiánních rytmů člověka. S čím se tedy někteří jedinci musí kvůli časovému posunu vyrovnávat?

  1. bolesti hlavy
  2. spánkový deficit
  3. únava celého těla
  4. riziko infarktu vyšší o 10 %
  5. snížená schopnost soustředit se

Ulehčete svému tělu

Jak se tedy na časový posun nejlépe připravit, aby nás to ovlivnilo co nejméně? Mnozí odborníci doporučují v sobotu i v neděli vstávat bez budíku a dát tak tělu prostor na pro něj přirozenou dobu spánku. Dále si dopřejte vydatnou snídani a alespoň krátkou ranní procházku, nebo pár minut cvičení. Zkuste si také obě rána užít bez telefonu, ať se mozek nemusí vypořádávat s tolika podněty.

Milovníci tabáku by po celý víkend neměli nezatěžovat tělo tímto zlozvykem. Pokud se bez nikotinu neobejdete, můžete dát šanci elektronické alternativě typu PULZE. Ta je ostatně vhodnější variantou po celý rok, ne pouze během časové změny. Je totiž méně škodlivá pro uživatele i jeho okolí, což váš organismus ocení v jakoukoliv dobu.

Autor: Elena Gotfried

Náhledový obrázek:

About angelo

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*