Postavit si dům svépomocí bylo sice výzvou, avšak jednalo o poměrně běžnou praxi. Od roku 2020 ale nesmí být postaveny domy neúsporné, což s sebou nese určité problémy. Stavět nízkoenergetické domy není totiž tak jednoduché, jako stavba běžných domů. A spousta lidí, kteří by si na stavbu svépomocí klidně troufli, raději celou věc předávají do rukou odborníků. To všechno, aby byla zachována určitá spotřeba energie, která dělá z domu ten, který označujeme jako nízkoenergetický.
Nízkoenergetické domy na klíč
Nízkoenergetické domy se dají postavit i svépomocí, nicméně spolupráce s odborníky se vyplatí již od samého počátku. Výhodou těchto domů je to, co už tušíme z názvu: nízké náklady na spotřebu energie. Využívány jsou totiž speciální druhy materiálu, orientace na určitou světovou stranu a další aspekty, které pomáhají při snižování energetické náročnosti domu. Protože se jedná o novinku, lidé se spíše zajímají o nízkoenergetické domy na klíč, než aby se do stavby pustili sami.
TIP: Jak správně porovnat ceny tepelných čerpadel poradí Abeceda-cerpadel.cz
Zděné nebo dřevěné?
Všeobecně panuje názor, že nízké energetické náročnosti lze lépe dosáhnout u dřevostaveb. Avšak také zděné stavby lze poměrně snadno postavit tak, aby byly nízkoenergetické. Jen je zapotřebí dodržovat určitých pravidel. Zapomeňte na maltu, kolečka a míchačku. Současné materiály zahrnují takové směsi, které se nanáší v tenkých vrstvách. Právě ony pomáhají docílit domu takových vlastností, díky kterým dochází k úspoře energií nejenom na vytápění, ale také na celkový provoz domu.
TIP: Tepelná čerpadla ze Švédska spolehlivě dodají levné teplo i teplou vodu
Nízkoenergetický, pasivní, nulový… jak tomu rozumět?
Jednotlivé domy se liší v několika základních parametrech. Pro srovnání uvádíme, že běžné domy mají kotel (plynový, na biomasu či tuhá paliva), větrají okny a spotřebují až 140 kWh/m2 na vytápění.
- Nízkoenergetický dům – využívá obnovitelné zdroje energie, je zateplený, má řízené větrání a spotřeba na vytápění je nižší než 50 kWh/m2.
- Pasivní dům – využívá teplovzdušné vytápění s rekuperací tepla, jeho spotřeba tepla je nižší než 15 kWh/m2.
- Nulový dům – jedná se v podstatě o pasivní dům, který ale navíc umí hospodařit s přebytky získaných energií (mají fotovoltaické panely). Jejich spotřeba tepla je menší jak 5 kWh/m2.
- Aktivní dům – vyrábí více energie, než sám spotřebuje a posílá ji do veřejné sítě.