Pocení doprovází spoustu lidí a nezbaví se ho dokonce ani v zimě. Ač se na první pohled zdá být logické, že se v zimě budeme potit méně, může tomu být i naopak. Neodhadneme, jak se obléknout a problém je na světě.
Přechody ze zimy do tepla jsou k tomu nejhorší. Jsme navlečení a potíme se. Stojíme v obchodu, kde je přetopeno a po zádech nám stéká pot. Každý se tak potí jinde, někdo pot otírá z čela, jiný ze zad, někomu se potí zejména podpaždí. Jak tento problém zmírnit nebo odstranit?
Začněte se postupně otužovat
Otužováním si naše tělo získá určitou adaptabilitu na změnu klimatu a lépe se vyrovnává se změnami. V praxi to znamená, že vám v přetopené místnosti může být teplo, ale nebudete se potit. Určitě na sebe nesmí člověk pustit proud studené vody ve sprše jen tak bez přípravy, ale voda by se měla ochlazovat postupně. Začněte s otužováním co nejdříve, v zimě vám to bude nepříjemné, protože je vaše tělo prochladlé z venku. Jste rádi, když můžete přijít domů a dát si teplou sprchu, natož jí ochlazovat.
Otužování nemusí pomoci každému
Někdo, kdo trpí nadměrným pocením a třeba i zápachem, inklinuje k vybudování si jakéhosi psychického bloku. Odstranit ho může skutečně až u psychologa. Pokud se potí při stresových situacích, naučí se je lépe ovládat a dokonce i své emoce udržet na uzdě. Pocení ovlivněno stresem se projevuje převážně na dlaních, v podpaždí, tříslech a ploskách nohou. V souvislosti s onemocněním (sekundární hyperhidróza) se objevuje u cukrovky, dny, hormonálních změn – těhotenství, menopauza. Kvalitní účinné antiperspiranty tak mohou na přechodnou dobu pomoci, ale vždy je lepší pátrat po příčině, pokud se potíte opravdu nadměrně.