Home / Zdraví / Problémy s pálením žáhy
Problémy s pálením žáhy

Problémy s pálením žáhy

Překyselení žaludku se nejčastěji projeví pálením žáhy neboli pirózou. Samozřejmě je otázkou, jak často se vám to děje, abyste si nezadělávali na vznik dyspeptických vředů. Když si dáte těžší večeři v pozdních hodinách a ulehnete do postele, mohou se vám začít vracet žaludeční šťávy, které doprovází škytavka nebo právě pálení žáhy.

Vzhledem k tomu, co jste snědli, je to ovšem do jisté míry adekvátní projev. Pokud se vám to stává častěji i před nebo po normálním jídle, něco v pořádku není. Je lepší nechat se vyšetřit, než něco zanedbat.

Jak si poradit sám

Problémy s pálením žáhyLidé, kteří si pálení žáhy zažili i s pocitem pálení za hrudní kostí, vědí, že pálení žáhy v krku je v porovnání s tímto, procházkou růžovým sadem. Někdy pomohou tablety proti nadýmání nebo sirup, ale někdo se těchto potíží nezbaví ani tehdy. Gastroezofageální reflux, který je způsoben vracením žaludečních šťáv přes pylorus (vrátník) žaludku, je nepříjemným ukazatelem vaší nemoci. Někomu však stačí po jídle zneutralizovat tvorbu kyselých žaludečních šťáv mlékem, jiný musí vsadit na jistotu a vzít si anacidum v podobě léku. Povrch jícnu je často podrážděn a způsobuje potíže spojené s bolestí na hrudi, zápachem z úst, ale také projevy spojené s dýchacím systémem, např. chrapot, kašel, atd.

Běžná dyspepsie nebo onemocnění

Záleží také, kdy se vám pálení žáhy objevuje (u těhotných žen to je velmi časté, spojené s ohnutím a konzumací jídla). Pomohou vám volně prodejné léky, mléko nebo voda. Pokud se tyto obtíže stanou pravidlem, je lepší zajít k lékaři. Nastaví vám dietní režim, vyloučí další příčiny a doporučí systém léčby. Stane se jednou za čas, že vás pálí žáha, zřejmě to přečkáte.

Problémy s pálením žáhyKdyž se to stává častěji, je to problém. Sliznice jícnu je podrážděná a může vést až k zánětu, tzv. ezofagitidě. Pokud ani to pro vás není dostatečným varovným signálem, vředy už jsou jistě alarmující záležitostí a to nemluvě o rakovině jícnu. Léky, které budete užívat trvale, vám v boji s těmito riziky pomohou snížit následky. Časté říhání a slinění tak může mít příčinu závažnějšího onemocnění. S přidáním dalších příznaků jako jsou bolesti břicha a zvracení, je spojen vznik vředů. Raději se nechte vyšetřit včas. Bakterie Helicobacter pylori a její průkaz pro vás sice bude znamenat léčbu, ale ne takové riziko, které podstupujete, když své příznaky zjednodušujete a takto bagatelizujete třeba i léčbu.

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

About Makawiel

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*