Chcete být ve své práci v podstatě nezávislí a nechcete být klasickým zaměstnancem? Chcete si přilepšit ke stávajícímu platu? Je Vaším povoláním cokoli kolem webu, redaktorské práce či jiná práce nevyžadující fixní pracovní dobu? Pak je možnost jak se stát OSVČ neboli osoba samostatně výdělečně činná. OSVČ je formou podnikaní a nevyžaduje živnostenský list. Výhodou je také to, že je možné mít více smluv, například jako autorská činnost. Jako OSVČ lze provozovat i vedlejší činnost mimo hlavní zaměstnání pro vedlejší příjmy.
OSVČ bez živnosti, na volné noze, musí však doložit přehled výdajů a příjmů
Zahájení podnikatelské činnosti bude zajímat především zdravotní pojišťovnu. OSVČ je chápán jako podnikatel, má však některá specifika. Především OSVČ nemusí vlastnit živnost, tedy není registrována jako podnikatel se živnostenským listem. Mezi povolání, na která se vztahuje OSVČ bez živnosti patří například externí redaktoři, textaři, tzv. freelancer programátoři, dále pak specifická povolání včetně umělecké činnosti. Každý rok je nutné doložit tzv. přehled OSVČ, ve kterém je nutno uvést příjmy a také výdaje kvůli zdanění. Existuje možnost, pokud je výdělek nižší než 7000 Kč, nemusí se danit a pouze se strhává daň z příjmu.
O platbu pojištění se stará OSVČ sám, u vedlejšího příjmu platit nemusí
OSVČ si také platí sám zdravotní a sociální pojištění. To je třeba hlídat, to za Vás nikdo neudělá. Zálohy na zdravotní pojištění jsou také vyšší než jako zaměstnanecký poměr, kdy platí zaměstnavatel zdratovní pojištění formou srážky ze mzdy. Je třeba mít na paměti, že rozhodným obdobím pro danění je pro OSVČ kalendářní rok. Je potřeba zahájení podnikání jako OSVČ oznámit na zdravotní pojišťovně, která vyměří minimální výši pojistného. Registrace na správě sociálního zabezpečení či finančním úřadě má další specifika. Co se týče výše sociálního pojištění, stanoví se za první rok z přehledu OSVČ dle příjmů a výdajů. Obecně platí, je-li OSVČ hlavním zdrojem příjmů, platí se zdravotní i sociální pojištění. Pokud je vedlejším a lze to dokázat, zdravotní pojištění již platí zaměstnavatel a nemusíte platit ani sociální pojištění.
Jak se stát OSVČ je poměrně snadná cesta, zvažte však, zda se OSVČ vyplatí
Je celkem snadná cesta, jak se stát OSVČ. Stojí však za úvahu, zda se to vyplatí a nebudete ve ztrátě. Je nutno promyslet všechny aspekty dané činnosti, a zda ji budete považovat za hlavní či vedlejší. OSVČ má sice svobodu času a většinou se jedná o povolání „na volné noze“, ale také se sám musí starat o pojištění a daňové přiznání. Vyplatí se zcela jistě jako vedlejší činnost „na přilepšení“, jako hlavní je třeba rozmyslet možné ztráty a případné dluhy pojišťovně. Každopádně možností, jak se stát OSVČ je více a většinou není potřeba živnost