Home / Návody / Prokrastinace – jak se jí zbavit?
Prokrastinace – jak se jí zbavit?

Prokrastinace – jak se jí zbavit?

Prokrastinace. Cizí slovo, které možná spousta lidí nezná. Když se však popíše, co přesně znamená, snad každý s tím měl někdy nějakou zkušenost. Sledujete sociální sítě, filmy, seriály nebo se jednoduše jen tak zamyslíte na pár chvil. A přitom víte, že vás čeká důležitý úkol. Snažíte se to jednoduše odsunout, i když víte, že vás to stejně nemine.

Problém jménem prokrastinace

A to je právě prokrastinace. Důvody prokrastinace jsou různé, někdy to může být nedostatek energie, když prostě jednoduše cítíte únavu, jindy zase spousta rušivých elementů a faktorů. Jindy zase není úkol, který máte před sebou úplně záživný a oblíbený, někdy je to zase naopak náročné. Jak prokrastinaci porazit?

Uvědomění

Na prvním místě je určitě důležité uvědomit si, že to děláte. Představte si, co se bude dít, když úkol odložíte. Pravděpodobně budete muset v krátkém čase dodělávat spoustu věcí. Nestojí vám za to tlačit úkol před sebou, raději na něm začněte pracovat co nejdřív, po kouscích.

Neodkládat

Máte tendence si říkat, udělám to zítra, budu na to mít spoustu energie, budete mít víc času a podobně. Řekněte si NE! Začněte na tom pracovat ihned. Co na tom, že to nedokončíte ten den, je nutno začít. Čím dřív, tím líp!

Uvolněte se

Jste v křeči, že svůj úkol neustále odsouváte a posouváte? Uvolněte se. Můžete udělat pár dřepů, otevřít okno, protáhnout se. Napumpujete do sebe energii, protáhnete tělo a pracovat na daném úkolu se vám bude mnohem lépe.

Dopřávejte si pravidelné pauzy

Cítíte se unaveni? Nevyspalí? Nebýváte pak už tolik produktivní, jako předtím, to je logické. Raději si dávejte řízené pauzy, naučíte se tak pracovat s časem. Může to být třicet minut práce a pět minut pauzy, nebo zkuste 45 minut, jako ve škole. Je jen na vás, jak si to nastavíte. Ze začátku pauzy dodržujte přesně, následně se to naučíte.

Tip: Prokrastinace velmi často potkává vysokoškolské studenty. Kromě uvedených tipů pomůže v tomto případě možnost vypracování bakalářské práce, případně později i vypracování diplomové práce na zakázku.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

About Zuzana Žáková

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*