Home / Tipy & rady / Ukradli vám auto? Jak postupovat krok za krokem a kam událost nahlásit? 
Ukradli vám auto? Jak postupovat krok za krokem a kam událost nahlásit? 

Ukradli vám auto? Jak postupovat krok za krokem a kam událost nahlásit? 

Krádež auta není něco, co byste chtěli zažít, ale bohužel se to stále děje. Je lepší být na takové situace připraven a vědět, co dělat. Jak postupovat, když si zloději vybrali zrovna vaše auto? Podle statistik v posledních letech počet odcizených vozidel klesá a nejčastěji se zloději zaměřují na vozidla značek Ford, Škoda nebo VW. To ale neznamená, že ostatní nemusí být obezřetní a mohou podcenit přípravu.

Jak postupovat při krádeži auta?

Jakmile najdete parkovací místo prázdné, nemusíte hned panikařit. Možná jste jen zaparkovali někde jinde a spletli se, automobil si půjčil někdo z rodiny nebo bylo auto odtaženo kvůli špatnému parkování. Pokud to tak není, pak je načase volat policii.

Policista na telefonu poskytne okamžitě informace ostatním hlídkám. Nahlásit musíte registrační značku, model, barvu, stav tachometru, možné rozlišovací znaky, případné zabezpečení auta proti krádeži. Popište všechny okolnosti a počkejte na příjezd hlídky. Ta provede nezbytné šetření a poté budete vyzváni, abyste se dostavili na policejní stanici k sepsání oznámení o krádeži motorového vozidla. 

Připravte si nezbytné doklady

Před návštěvou policejní stanice si připravte:

· občanský průkaz,

· osvědčení o registraci vozidla,

· doklad o pojištění,

· technický průkaz,

· leasingovou smlouvu,

· u služebního vozidla knihu jízd;

Počítejte s dalšími otázkami a snažte se vzpomenout si na každý detail. Kde a v kolik jste vozidlo zaparkovali, zda bylo zamčené a jak jste zjistili, že se vám auto ztratilo. Policie vystaví potvrzení o krádeži, které potřebujete pro pojišťovnu.

Pojištění auta proti odcizení

Běžné povinné ručení vás v případě odcizení neochrání. Svou pojišťovnu kontaktujte v případě, že máte sjednané pojištění auta proti odcizení ke svému povinnému ručení nebo havarijnímu pojištění. Pojištění platí v celé Evropě a jeho cena se odvíjí podle značky, typu vozidla, jeho stáří, zabezpečení a dalších kritérií.

Ať už si pojištění sjednáte nebo ne, vždy buďte obezřetní. Riziko krádeže nelze zcela odstranit, ale můžete se snažit mu předejít. Nenechávejte klíčky v zapalování a odemčené nebo jinak špatně zabezpečené auto. V případě pojistného plnění by se mohlo stát, že vám jej v těchto případech pojišťovna odmítne vyplatit.

Odhlaste se z povinného ručení

Když vám odcizí vůz, nahlaste ztrátu na dopravním inspektorátu a automobil odhlaste. Jinak byste museli stále platit povinné ručení.

Jak krádeži auta předcházet?

Nejčastěji k odcizení dochází v městských aglomeracích a na sídlištích, na parkovištích u supermarketů, v rekreačních oblastech, na odlehlých místech a v bočních uličkách. Takovým místům se snažte vyhýbat. Nezapomínejte auto zamykat, nenechávejte v něm klíčky, doklady a drahé věci. Pořádné zabezpečení auta je tou nejlepší prevencí.

About angelo

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*