Home / Zdraví / Kde najdeme vitamín B?
Kde najdeme vitamín B?

Kde najdeme vitamín B?

Vitamín B není jeden klasický vitamín, má hned několik různých podskupin. Jedná se zejména o vitamíny B2, B6, B9 a B12. Všechny spojuje to, že jsou takzvaně rozpustné ve vodě, na rozdíl od vitamínů A,D,E a K, které se rozpouštějí jen v tucích (vzpomeňme například na tolik oblíbené lžíce plné rybího tuku ve školkách…). Pojďme si o nich povědět něco bližšího.

Vitamín B2 (riboflavín) pomáhá při hubnutí, protože se podílí na odbourávání cukrů a tuků. Pokud trpíte jeho nedostatkem, brzy vás začne bolet hlava. Kromě jiného je nezbytně nutný i pro správnou funkci štítné žlázy.

Vitamín B6 (pyridoxin) vám přijde vhod tehdy, kdy příliš často vypovídá službu paměť, stejně tak zlepší naši imunitu a v neposlední řadě je účinným lékem na revmatické potíže.

Vitamín B9 (kyselina listová) je důležitý hlavně pro těhotné ženy, protože zabezpečuje správný vývoj plodu. Kromě jiného je velmi potřebným při syntéze červených krvinek.

Vitamín B12 napomáhá správné funkci nervové soustavy, jeho nedostatek se rovněž podílí na vzniku anémie.

A kde vlastně vitamín B máme hledat?

V pestré stravě prakticky nemůže chybět, jeho hlavním zdrojem jsou luštěniny, sýry, maso, ořechy, vejce, brambory a dokonce i oblíbené pivovarské kvasnice. Nezapomínejme ani na ovoce, v nichž hraje prim to „naše české“, tedy třešně, višně nebo maliny a švestky, které rostou prakticky na každé větší zahradě.  V neposlední řadě se vitamíny skupiny B nachází v hojném množství i v celozrnných obilninách.

Kde najdeme vitamín B?

Například zdrojem kyseliny listové jsou kromě klasické listové zeleniny i v játrech. Ovšem pozor na vaření – při tomto procesu se nenávratně ztratí více než devadesát procent vitamínu B9…

Nedostatek lze samozřejmě nahradit i pomocí tablet, velmi oblíbený je v lékárnách zvláště takzvaný „B-komplex“, který nabízí všechny jednotlivé vitamíny skupiny B pohromadě.

Jak už bylo řečeno, nedostatek se prakticky vždy projeví na kvalitě pleti (mastnost, suchost, ale i akné nebo afty), dalšími průvodními jevy mohou být i střevní potíže, bolesti hlavy nebo křeče.

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

About angelo

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*