Home / Životní styl / Relaxační a očistné koupele
Relaxační a očistné koupele
By: Bob Peters

Relaxační a očistné koupele

Příjemnou koupel a po ní trochu lenošení si můžeme dopřát v každém ročním období. Je na nás, abychom si našli čas na chvíli odpočinku. Bylin vhodných ke koupelím je po celý rok dost. Stačí se nebát cestování do přírody. Používáme čerstvé i sušené, nejlépe ty, které v dané době právě rostou a jsou vhodné ke koupelím.

Hlavně by nám měly vonět a být příjemné. To je základ úspěchu a relaxace. Na jaře začneme smrkovými výhonky. Obsahují vitamín C, posilují imunitu a zbavují tělo toxinů. Koupele ze smrkových výhonků pomáhají revmatikům při bolestech kloubů a svalů. Terpentýnová silice obsažená ve smrku prokrvuje pokožku, uklidňuje při nervozitě a nespavosti. Mladé výhonky smrku můžeme usušit a uložit na zimu. Při rýmách a virózách dáme do litru vody dvě lžíce větviček, necháme přejít var, spíše necháme jen vzkypět, aby se nezničily silice. Inhalujeme třikrát až čtyřikrát denně. Silice uvolní nosní dutiny, uleví při bronchitidě, astmatu a katarech dýchacích cest.

Masážní levandulový olej

Zjemní a provoní pokožku, uvolní a uklidní i duši. Je vhodný po koupeli. Použijeme čerstvé nebo sušené květy levandule. Jednotlivé kvítky otrháme a hrst jich vložíme do misky. Zalijeme 400 ml olivového nebo mandlového oleje. Tři dny necháme louhovat na teplém a slunném místě. Pak slijeme přes sítko do lahve. Pokud chceme olej voňavější, ještě jednou proces zopakujeme s novými květy.

Koupel na povzbuzení

Použijeme mátu, heřmánek a lnici, které čerstvé svážeme do kytice a ponoříme do horké lázně. Počkáme, až voda trochu zchladne a byliny uvolní účinné látky do vody. Během koupání bylinkami vodu čeříme. Ve vaně nejsme déle než dvacet minut, pak se zabalíme do županu a odpočíváme.

Uklidňující koupel

Potřebujeme 100g smrkových výhonků, 100g květu černého bezu, 50g květu heřmánku, 100g puškvorcového kořene, 100g levandule a 2-3 litry vody. Směs bylin vložíme do vroucí vody a 30 minut zvolna vaříme. Puškvorcový kořen před vařením dobře opereme a nakrájíme na kousky. Heřmánek nebo levanduli můžeme použít do směsi i sušené. Stačí přidat asi tak dvě lžíce sušených bylin. Také můžeme namíchat bylinky od oka nebo na hrsti, nechceme-li je odvažovat. Po půlhodině vše scedíme a výluh nalijeme do teplé koupele. Lázeň by neměla trvat déle než 15 minut, po ní je dobré se zabalit do teplé osušky a odpočívat.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

About Makawiel

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*