Blahodárné účinky saunování jsou známé již stovky let. Jedná se především o skvělý preventivní prostředek jak zlepšovat funkci dýchacích cest, zvyšovat odolnost organismu, povzbuzovat hormonální a nervové funkce a zbavovat se prostřednictvím potu škodlivých látek. Sauna se využívá i pro prohřátí kloubů a léčení některých klimakterických obtíží.
Veliké zklamání však zažijí ti, kteří si myslí ž díky saunování zhubnou. Z těla je při tomto procesu odváděna voda, může dojít ke ztrátě až půl litru potu, ztracenou tekutinu však brzy nahradíme. To ovšem neznamená že saunování právě díky odstraňování škodlivých látek alespoň nenapomáhá při odbourávání tuků.
Saunování je po všech stránkách blahodárné, není však vhodné pro všechny. Někteří lidé ji mají přímo zakázanou. Říci jaké zdravotní obtíže nejsou se saunováním slučitelné by vydalo na celý dlouhý seznam chorob, proto zjednodušeně platí že saunování je určeno pro lidi, kteří se těší plnému zdraví, nebo nemají závažnější chorobu. Pro příjemné saunování je příjemný momentální psychický stav a okamžitá tělesná dispozice. A pokud na sobě člověk pociťuje příznak choroby, vždy by se měl poradit se svým ošetřujícím lékařem, zdali je pro něj sauna vhodná.
Sauna a sportovci
Saunu využívají zejména sportovci, kteří potřebují mít přesný přehled o své váze. Jedná se zejména o kontaktní a bojové sporty jako je box, zápas řeckořímský, judo a další. Tito sportovci saunu využívají především k regeneraci míst, u kterých došlo ke kontaktu díky zvýšenému krevnímu oběhu. Celkově je sauna skvělá pro regeneraci namoženého svalstva a únavě těla.
Kdy chodit do sauny
Ideální doba pro saunovou proceduru je podvečer, aby po sauně mohl následovat spánek. Není vhodné těsně před saunou konzumovat jídlo. Nejlepší je tuto proceduru absolvovat až dvě hodiny po posledním jídlu.