Home / Návody / Vybíráte letní pneu podle energetických štítků? Ne vždy je to šťastné řešení
Vybíráte letní pneu podle energetických štítků? Ne vždy je to šťastné řešení

Vybíráte letní pneu podle energetických štítků? Ne vždy je to šťastné řešení

Většina majitelů vozidel, a tedy logicky i řidičů, jsou naprostými laiky v oblasti výběru vhodných pneumatik pro svůj vůz. Je sice pravdou, že se jim v tomto ohledu snaží Evropská unie pomoci zaváděním speciálních energetických štítků, ale ty nejsou vždy natolik přesné, jak se může zdát. A pokud tedy plánujete koupit letní pneu, potom vás následující řádky o tom, jak to vlastně s energetickými štítky u pneumatik je, budou rozhodně zajímat. Ne vždy totiž mají stoprocentně objektivní vypovídající hodnotu, která dokáže vlastnosti pneumatiky dokonale shrnout.

Vlastnosti pneumatiky

Pokud se na daný štítek podíváme, zjistíme hned tři vlastnosti, podle kterých řada řidičů nejčastěji vybírá. V první řadě se jedná o přilnavost na mokrém povrchu, což samozřejmě ovlivňuje samotnou bezpečnost naší jízdy. Tím druhým ukazatelem je valivý odbor, který má nemalý vliv na spotřebu paliva. Třetím ukazatelem, který má vliv především na komfort samotné jízdy, je poté hlučnost daných pneumatik.

Vybíráte letní pneu podle energetických štítků? Ne vždy je to šťastné řešení

Ačkoliv se tedy může zdát, že poskytovaných informací je poměrně dost, na druhou stranu je třeba se zamyslet nad tím, že nízká hlučnost nebo nízký valivý odbor nám nic nevypovídá o tom, jak moc je pneumatika bezpečná. A samozřejmě každý ocení více právě bezpečí, než tyto dva aspekty. A tak se rázem dostaneme k tomu, že z hlediska bezpečnostních vlastností je na štítku uvedena pouze jedna jediná hodnota. A bohužel ani ta nemusí být vždy objektivní.

Mnozí lidé se v souvislosti s daným štítkem tedy domnívají, že daný ukazatel přilnavosti na mokrém povrchu je výsledkem specielních testů v homologovaných laboratořích. Samozřejmě to pravdou je, ale místo aby testy prováděla jedna jediná zkušebna, která by tak zaručila jasnou objektivnost, je může provádět jakákoliv zkušebna, která získá potřebné akreditace. Již to může způsobovat případné odchylky v samotném vyhodnocování měření. Kromě těchto laboratoří ale mohou testy provádět i samotní výrobci, pokud k tomu mají srovnatelné podmínky. A to už samozřejmě může lehce svádět k tomu, aby se vyhodnocené údaje jevily jako lepší, než sami jsou.

Potvrzeno průzkumy

Ostatně tento faktu potvrzuje i samotný průzkum, který se v této oblasti udál, a ten jasně potvrzuje, že z hlediska komplexních testů bylo zjištěno, že v 53 % se udávané hodnoty na štítcích neshodují s těmi, které byly v objektivních a pro všechny stejných podmínkách zjištěny. A tak možností, jak vybrat ty správné, jsou stále ještě nezávislé testy pneumatik, které provádí řada zahraničních autoklubů, a to ve spolupráci s akreditovanými zkušebnami. A jelikož se testuje několik desítek modelů zároveň, mohou se výsledky vzájemně porovnávat, a tak jasně vyjde, která pneumatika může být ta nejlepší na trhu. Pamatujte na to, až budete letní pneumatiky kupovat.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

About angelo

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*