Home / Tipy & rady / Záclony, nebo závěsy? Nechte si poradit!

Záclony, nebo závěsy? Nechte si poradit!

Záclony i závěsy do interiéru jednoznačně patří, ať trendy říkají cokoliv. Interiér zútulňují a navozují v něm vřelou domácí atmosféru. A jaké záclony a závěsy zvolit? Dozvíte se z následujícího článku!

Na trhu se setkáte se záclonami i závěsy různých rozměrů, tedy šířek i délek, i materiálů. Jeden se v tak bohaté nabídce ztrácí.

Přírodní, nebo syntetické?

Závěsy můžete mít buď z přírodního materiálu (bavlna, plátno), nebo materiálu syntetického (polyamid, polyester č viskóza). Oba mají své přednosti a nedostatky. Například některé přírodní materiály při praní mění tvar, je třeba je žehlit a občas jejich vzhled kazí drobné nerovnosti. V tomto ohledu materiály syntetické vedou. Nejsou náročné na péči, nesmrskávají se při praní (s výjimkou viskózy) a celkově jsou odolnější.

Jakou zvolit látku?

Těžké závěsy s barevně výraznou látkou? Nebo jemné a průsvitné záclony? To záleží na prostoru, pro nějž textilie pořizujete. Pamatujte si, že těžké závěsy se hodí do velkých interiérů, kterým mohou přidat na osobitosti. Na rozdíl od lehkých a průsvitných záclon, které interiér naopak odlehčí.

Crash, organza či taft?

Crash, organza, satén, shatung, sherli, taft, voál, žakár, žinylka. To vše jsou materiály, z nichž můžete vybírat. Jaký zvolit? Třeba vám pomohou jejich stručné charakteristiky. Crash je například látka s pomačkaným vzhledem, nesmí se žehlit. Organza je vůbec nejjemnější látka, která se používá při výrobě záclon. Velmi průsvitná a lesklá. Podobně jako taft. Ten se navíc mění v závislosti na druhu osvětlení.

Voál, satén, samet a shantung

Jemnými vlákny disponuje i látka s názvem voál (z francouzského závoj). Jemný na dotek je luxusní satén, který je navíc z jedné strany lesklejší a z druhé matnější. Oblíbili jste si samet? Velmi se mu podobá i shantung, do nějž se přidává i hedvábí. Pak samet samozřejmě předčí. Z hustějších tkanin jmenujme žakár a žinylku.

Nákup za bezkonkurenční ceny? Víme kde!

Není toho málo, že? Samozřejmě, že nejlepší je všechny materiály si osobně osahat. Vybrat si pár favoritů, a pak si je objednat na nějakém dobře zásobeném e-shopu. Bytový textil všeho druhu, tedy nejenom záclony a závěsy, ale i povlečení, deky, povlaky na polštářky a spoustu dalších krásných doplňků seženete například na e-shou dante.cz. Za bezkonkurenční ceny!

About angelo

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*