Home / Finance / Hrozí vám osobní bankrot? Řešte vše včas!
Hrozí vám osobní bankrot? Řešte vše včas!

Hrozí vám osobní bankrot? Řešte vše včas!

V dnešní době se do dluhové pasti dostává stále větší množství lidí, jelikož nestačí splácet dluhy, které narůstají, ať už díky množstvím exekucí, investic, nebo úroků. Lze vůbec z tohoto kolotoče vystoupit? Ano. Řešením je oddlužení fyzické osoby.

Hrozí vám osobní bankrot? Řešte vše včas!

Co umožňuje osobní bankrot?

Jedinou eventualitou pro dlužníky, kteří mají noční můry se splatností svých dluhů je tzv. oddlužení fyzické osoby. Jedná se o řešení úpadku, kdy se dlužník nachází v situaci, kdy mu hrozí osobní bankrot. Podmínky jsou především začít znovu s čistým štítem a to tak, že sjednotí své dluhy spolu s pohledávkami jiných věřitelů, přičemž část svých peněžních závazků, přesněji 30%, musí dlužník uhradit a zbytek mu bude odpuštěno.

Od roku 2008 platí tzv. insolvenční zákon (český zákon, který upravuje řešení dluhů a hrozícího úpadku dlužníka soudním řízením), jenž umožňuje osobní bankrot fyzické osobě. Od schválení již výše zmíněného zákona podalo návrh k osobnímu bankrotu hodně dlužníků a jejich počet každoročně vzrůstá. Nicméně to neznamená, že schválení probíhá automaticky po podání žádosti. Všechny požadavky a žádosti jdou k posouzení soudu a musí vždy plnit zákonem požadované podmínky. Důležitou informací je také to, že oddlužení probíhá dvěma způsoby: Splátkovým kalendářem a jednorázovým zpeněžněním majetkové podstaty.

Jak plnit splátkový kalendář?

Přistoupíte-li jako dlužitel k této variantě, znamená to, že po dobu pěti let, tedy dobu, kdy budete odevzdávat pravidelnou sumu z měsíčního výtěžku, čímž se vyřeší vaše pohledávky (alespoň z 30%), budete žít pouze s životním minimem. Z ostatních příjmů jsou pak hrazeny vaše dluhy. Jestliže, ale během uvedených pěti let získáte další nečekaný příjem (například výhru v soutěži, nebo dědictví) taktéž z něj uhradíte dluhy ostatních věřitelů, což ale také znamená, že žádný svůj vedlejší příjem nesmíte zatajit. Dlužník také musí předkládat každých šest měsíců přehled všech svých příjmů za uplynulého půl roku.

Co dělat v případě rozprodání majetku dlužníka?

I když se tato svízelná a na první pohled ztracená situace, kdy dojde k rozprodání majetku dlužníka, stane, není to automaticky bezvýchodná situace. V tomto případě ovšem rozhoduje soud, jestli rozprodání a tedy zpeněžení majetkové podstaty dlužníka a dání ho do konkurzu, rozhodne o samotné podstatě, nebo úpadku. Z těchto peněz budou hrazeny opět dluhy ostatních věřitelů.

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

About angelo

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*