Home / Finance / Tipy, jak si vytvořit finanční rezervu
Tipy, jak si vytvořit finanční rezervu

Tipy, jak si vytvořit finanční rezervu

Během života se může stát spousta věcí, které vás příjemně či naopak nepříjemně překvapí. Střídají se dobré a špatné období a někdy nemáte peněz nazbyt, jindy zase máte peněz dostatek a můžete si tak splnit bez obav své sny a přání. Je dobré, zvláště když máte to špatné období, mít finanční rezervu, ze které budete moci čerpat.

Odkládáte si bokem?

Finanční rezerva je důležitá, mnohdy člověka umí zachránit v situacích, kdy by byl jinak bezradný a musel využívat půjčky a další jiné možnosti. Odkládáte si i vy určitou částku na takzvané horší časy? Řešíte, co budete dělat, když vám přijde vysoký účet za vodu, elektřinu nebo se například pokazí pračka? Na takové nečekané události je nutno mít železnou rezervu, ze které pak bez problému vezmete tolik, kolik potřebujete a nový spotřebič či nedoplatek zaplatíte.

Jak velká by měla záloha být?

Optimální je finanční rezerva, která je minimálně šest měsíčních platů. Tedy vyděláte-li dvacet tisíc za měsíc, pak by vaše finanční rezerva měla být minimálně sto dvacet tisíc korun. Ideální finanční rezerva je mít jako zálohu jeden roční plat. To je přece spousta peněz, to určitě ano. Také finanční rezervu nenašetříte hned, ale chce to postupné a pomalé šetření. Jak na to?

  • Odkládejte si každý měsíc stranou stejnou částku, nejlépe je 10% z platu, ale pokud nemůžete tolik, odkládejte méně. I tisícikoruna měsíčně se počítá. I když si pořídíte nové boty nebo si koupíte telefon, i tak dejte bokem částku, kterou jste si stanovili.
  • Princip prasátka. Neznáte ho? Zde můžete dávat drobné, které ušetříte. Měli jste jít s kamarády do kina, ale sešlo z toho? Dejte si dvě stovky do prasátka. Zůstalo vám v peněžence zbytečně moc drobných mincí? Ulevte jí a nakrmte prasátko. I takové drobnosti se počítají

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

About Zuzana Žáková

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*