Home / Hobby / Máte finanční zlozvyky? Myslíte si, že o nic nejde? Aneb na co si dát pozor v otázce financí
Máte finanční zlozvyky? Myslíte si, že o nic nejde? Aneb na co si dát pozor v otázce financí

Máte finanční zlozvyky? Myslíte si, že o nic nejde? Aneb na co si dát pozor v otázce financí

Peníze jsou dobré i zlé; strůjce dobra a radosti, ale i brána do pekel. Své o tom vědí i lidé s různými finančními zlozvyky, které jim právě onu pomyslnou bránu do pekel trochu pootevírají. Jak by se mělo správně zacházet s penězi a kterých finančních zlozvyků se zbavit dřív než bude pozdě? Pojďme se podívat!

Zlozvyk č. 1: Chronický nákupčí

Máte finanční zlozvyky? Myslíte si, že o nic nejde? Aneb na co si dát pozor v otázce financíVelice rozvinutým finančním zlozvykem jsou takzvaní chroničtí nákupčí. Dbají na rezervy, ale rozhodně ne finanční. Na tuto problematiku můžete narazit také pod pojmem válečný syndrom, kdy jedinci dbají na to, aby byla lednice naplněná jídlem, a je jim jedno, že vše nedovedou zkonzumovat a vyhodí se více než polovina. V tomto případě je nutné naučit se vytvářet finanční rezervy, které vydrží.

Podobným případem je impulzivní nakupování, kdy lidé nakupují bez rozmyslu a utrácí velké sumy jako by se nechumelilo. Právě v těchto chvílích dochází velmi často k zadlužování! Překročení maximální částky k utrácení není složité a v momentální euforii mnoho těchto lidí nemá problém uzavřít jakoukoli smlouvu o dalších financích.

Znám své příjmy a výdaje

Základem spokojeného života nejen po peněžní stránce je znalost. Znalost nejen výdajů a příjmů. Pokud nemáte paměť zrovna jako slon nebo si neschováváte účtenky do šuplíku, vytvořte si jednoduchou tabulku příjmů a výdajů, kam budete zaznamenávat i všechny další platby. Patří sem i výdaje do auta. Díky tomu můžete zjistit, kde utrácíte až moc peněz, co by bylo dobré omezit a ušetříte lépe třeba na vysněnou dovolenou.

Zlozvyk č. 2: To je ale skvělá nabídka!

Máte finanční zlozvyky? Myslíte si, že o nic nejde? Aneb na co si dát pozor v otázce financíTeleshopping je neskutečným lákadlem a produkty v něm nabízené vypadají často tak lákavě! Skvělá cena, originální kousek, dárek navíc a ještě dva zdarma? No neber to! Ne, neberte to. Ve většině případů jsou právě nákupy z teleshoppingu naprosto zbytečné. Navíc si zboží nemůžete před nákupem prohlédnout, nevíte, jak je vyrobeno, zdali je funkční a nelze si ho ani vyzkoušet. Dalo by se říct, že kupujete zajíce v pytli. Víte o tom, že na nabídky z teleshoppingu se často nechají nachytat i mladí lidé?

Na co si dát ještě pozor?

Pokud chcete udržet své peníze na uzdě, vyhýbejte se nabídka na rychlé zbohatnutí. Nikomu nedávejte své životní úspory a pamatujte na rovnici, že větší výnos přináší vždy větší riziko a to i v podobě ztráty veškerých úspor. Zapomeňte také na neuvážené zadlužování a bezhlavé podepisování smluv s pocitem, že ta půjčka je přeci výhodná! Málokterá půjčka je výhodná a až přijedete z tolik vytoužené dovolené a na stole bude pět nových dopisů od společnosti, se kterou jste uzavřeli tu výhodnou půjčku, věřte, že nadšení nebudete.

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

About Makawiel

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*