Home / Zdraví / K čemu je vlastně dobré avokádo?
K čemu je vlastně dobré avokádo?

K čemu je vlastně dobré avokádo?

Stále zelený strom nám dodává vynikající ovoce. Nebo vlastně zeleninu? Avokádu je navíc pro mnohé symbolem luxusu kvůli své ceně. V dnešní době je tomu ovšem jinak. Jak je to s tím stále zeleným stromem a je avokádo zelenina nebo ovoce? Pojďme si ho představit!

Strom je stále zelený stejně jako plod

Avokádo je považováno za ovoce i přesto, že se nejčastěji používá v kombinaci se zeleninou. Roste na hruškovci přelahodném, který je po celý rok stále zelený. Stejně tak je tomu u zralého avokáda, které má zvenku tmavě zelenou barvu a je na dotyk měkké. Uvnitř naleznete zelenožlutou dužinu a kulatou dřevnatou pecku. Ta se dále nekonzumuje ani nějak speciálně nevyužívá.

K čemu je vlastně dobré avokádo?

Nízký obsah vody a mnoho prospěšných látek

Avokádo se řadí mezi ovoce s nejnižším obsahem vody, stejně jako je tomu například u banánu. Na rozdíl od ostatních druhů ovoce obsahuje nejvíce železa, které se díky obsaženému vitaminu C dobře vstřebává. Železo pomáhá proti anémii a doporučuje se především těhotným ženám. Dále avokádo obsahuje také vysoké množství tuků, což je ovšem pozitivní informace! Tyto tuky totiž výrazně snižují hladinu cholesterolu. Ač se to může zdát přímo neuvěřitelné, obsahuje tento plod také mnoho minerálů (draslík, měď, magnesium či fosfor), vitamínů (vitaminy skupiny B, C, E, K a H) a vlákniny.

Avokádo by nemělo chybět v jídelníčku, ale jen ve vašem!

Kromě výše zmíněných minerálů a vitamínů a dalších tělu prospěšných látek má avokádo mnoho pozitivních účinků na celé lidské tělo. Vzhledem k tomu, že je zásadité, působí příznivě na sliznici a na žaludeční prostředí. Pomáhá také proti depresím, nervozitě a stresu. Rozhodně by tak nemělo chybět ve vašem jídelníčku.

K čemu je vlastně dobré avokádo?

Ale pozor, pouze ve vašem, zapomeňte na pejska či kočku! Avokádo totiž obsahuje persin, který je silně jedovatý a to nejen pro psy a kočky, ale i ptáky. Konzumace by jim mohla způsobit smrt a tak jim ani talíř od pomazánky raději nedávejte.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

About Makawiel

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*